Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

Javea - Drahokam na pobreží Costa Blanca

Pridané: 7.8.2020

Jávea, valenciánsky Xàbia je pobrežné, rybárske  mestečko v strednej časti Španielska, ktorá sa nachádza na nádhernom pobreží, z jednej strany je chránená širokou zátokou a z druhej ju obklopuje hora Montgó. 

Aj pre túto prírodnú scenériu sa Jávea stala populárnou turistickou destináciou na pobreží Costa Blanca. Mesto nepochybne prijalo cestovný ruch, ale oveľa elegantnejším spôsobom ako niektoré iné pobrežné mestá Španielska a nie nadarmo dostalo medzi jej obyvateľmi prezývku  španielske Sant Tropé. 

Okrem nádherných pláží, ktoré sú jedným z najväčších lákadliel sú pláže, mesto ich má 8. Jednou  z najobľúbenejších a preferovanejších u rodín s deťmi je piesková pláž Playa El Arenal a medzi jednu z najkrajších  v celej krajine patrí  Playa La Granadella.  Lákadlom ako pre turistov tak aj pre domácich je najvýchodnejší cíp Španielska s názvom Cab de la Nao  z ktorého je možné obdivovať tie najúchvatnejšie útesy.

Staré jadro mesta Xàbia sa nachádza asi kilometer od mora. V historických, úzkych uličkách starého mesta nenájdete masu turistov, ale najmä uvoľnených obyvateľov. Ak máte radi pamiatky tak si môžete pozrieť  kostol Sant Bartomeu  a kaplnku Santa Anna. 

Vedeli ste, že podľa Svetovej zdravotníckej organizácie má Jávea jedno z najzdravších klimatických podmienok na celom svete.  Táto informácia si zaslúži viac pozornosti a preto sa o nej  dozviete viac v samostatnom článku.

Ak hľadáte dobré miesto na najbližšiu dovolenku alebo ste sa dokonca rozhodli investovať, Jávea je určite jednou z možností. Väčšinu z objektov poznám osobne www.spanielskenehnutelnosti.sk  .

Polovica  obyvateľov mesta sú cudzinci , čo vytvára pestrú kozmpolitnú spoločnosť a verte mi aj pre toto  sa v meste nebudete cítiť ako cudzinec.  Čo vás v meste môže ako cudzinca prekvapiť:

  • fakt, že budete jedným z 87  národností, ktoré tu harmonicky spolunažívajú 
  • parkovanie je  takmer v celom meste zdarma, iba žltým vyznačené parkovacie miesta sú spoplatnené 
  • vodiči jazdia veľmi opatrne, niekedy až príliš pomaly pri odbočovaní “nevyhadzujú” smerovku a občas prejdú na červenú;) ale toto robia hlavne vodiči z Valencie (nejasný úkaz)
  • ak ste majiteľom 4- nohých miláčikov, môžete si ich  brať na pláž počas celého roka okrem júna-augusta
  • v reštauráciách nie sú psíkovia vítaní, na terasách áno (o deťoch to neplatí, tie sú vítané všade ;) 
  • keď si vo dvojici v reštaurácii objednáte  jednu porciu, vždy vám donesú ďalší tanier aby ste sa podelili
  • aj keď sedíte v najlepšej lokalite na pláži, ceny vás milo prekvapia alebo aspoň neodradia 
  • ďalšie typy a rady pridávam na pokračovanie a ak budete potrebovať  sprievodcu po tomto meste a okolí, som k dispozícii, pošlite mi mailom kedy plánujete cestu, ozvem sa vám;)  Vaša Eva in Javea.