Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

Španielske nehnuteľnosti a korona kríza

Pridané: 30.6.2020

Plánovali ste kúpu nehnuteľnosti pri Stredozemnom mori a stopla vás nečakaná neznáma? O kríze, ktorú vyvolal nový koronavírus sa snáď nikomu ani len  nesnívalo.  A aktuálne iba málokto dokáže povedať ako sa situácia vyvinie.  

 

Zatiaľ môžeme vychádzať iba z prognóz odborníkov, akým smerom sa pomaly  preberajúci sa realitný trh uberie.

Vývoj cien  nehnuteľností oproti roku 2008

 

Zdroj: Statista 2020

Keď sa pozrieme na graf vývoja cien nehnuteľností v Španielsku za meter štvorcový pred krízou, tak musíme usúdiť, že ceny sa nedostali ani do polovice svojej výšky z cien pred  krízou 2008 . Takisto kríza, ktorú prežívala krajina v tomto roku nemožno porovnať s aktuálnou pandémiou, ktorá verme, že objavením vakcíny definitívne skončí. 

Jej dôsledky možno ešte stále cítiť najmä vo vnútrozemí. Kríza vtedy prehĺbila priepasti v jednotlivých regiónoch. Hlavný rozdiel v kríze,  ktorá sa začala v roku 2008, bolo, že stavební developeri boli nadmerne zadlžení a banky financovali predražené nehnuteľnosti, ktoré  nenachádzali svojich majiteľov,  takže sa  predávali pod cenu, čím sa  dostali do problémov nielen banky, ale aj majitelia predražených úverov. 

Ceny niektorých starších nehnuteľností klesnú

 Bungalov len 15 min pešo od mora, aktuálne znížená cena  o 15 tis.Euro

http://spanielskenehnutelnosti.sk.preview.carbon.4system.sk/nehnutelnost/1035-3-izbovy-primorsky-bungalov-v-rezidencnom-komplexi-s-bazenom-a-tenisovymi-kurtami 

Prognózy realitných odborníkov sa zhodujú na tom istom, ceny najmä starších nehnuteľností pravdepodobne poklesnú, avšak nie tak hlboko a dlhodobo ako tomu bolo po kríze v 2008 roku.  

Dôvodom je fakt, že trh s nehnuteľnosťami sa pred tým ako sem "vpálil" neznámy vírus nachádzal vo veľmi dobrej kondícii. Táto skutočnosť má obrovský význam na ďalší vývoj,  keďže predaj aj nájmy  sa nachádzali v  zdravom  rozsahu  voči ostatným  oblastiam hospodárstva. Podľa odborníkov sa investície oživia, len čo sa  situácia znormalizuje.

Znížené ceny sa však odzrkadlia pri predaji starších nehnuteľností. Tento trend  už čiastočne možno pozorovať. Ponuky pomaly vychádzajú na portáloch ako lastovičky z hniezda,   avšak dlho sa vonku nezahrejú.

Aktuálne sa dajú nájsť ponuky aj so zľavou až do 20% z pôvodnej ceny nehnuteľnosti. Všetci, ktorí zostali na Španielsom poloostrove a majú hlbšie do vrecka, však nečakajú a skočia po zaujímavých ponukách.   

Novostavby si ceny držia

V súčasnej dobe sa ani investori nemajú dôvod vzdať sa svojich investičných plánov, ktoré začali riešiť pred krízou. Ako aj v iných odvetviach je to otázka ponuky a dopytu. A keďže  dopyt zo strany španielskych kupujúcich o novostavby je  stále dostačujúci, ceny sa neznižujú. Trend by sa mohol zmeniť iba ak by nebol dostatok záujemcov medzi domácimi a hranice by zostali dlhodobo zatvorené.   

Novostavba Denia, ceny boli počas Španielskeho Stavu alarm o 10tis. nižšie, avšak dopyt je stále dostatočne vysoký, túto zľavu stavebník viac neposkytuje. 

http://spanielskenehnutelnosti.sk.preview.carbon.4system.sk/nehnutelnost/1031-apartmany-v-rezidencii-snov-na-pobrezi-stredozemneho-mora-v-meste-denia

 

Cyklické ekonomické krízy

Skúsenosti z iných kríz nás naučili veľa vecí. Jednou z nich je fakt, že ekonomická kríza je jav, ktorý sa cyklicky opakuje približne každých desať rokov. 

Dnešnú pandémiu nemôžeme porovnávať so žiadnou inou, ani s tou ktorá prehrmela aj svetom nehnuteľností pred slávne neslávnym rokom  2008. Na základe skúseností možno iba  predikovať, ako sa bude situácia vyvíjať teraz. Ak bude naspäť  možnosť voľného cestovania obnoví sa medzi európskymi krajinami dôvera a  pandémia sa nebude rozširovať, vráti sa  trh s bývaním  na úroveň aká bola pred niekoľkými mesiacmi. Podľa odborníkov trh sa bude stabilizovať  do roku 2022 - 2023. 

Vzhľadom na neistotu, ktorú zažívame na finančných trhoch a na nízke úrokové sadzby, by sa sektor s nehnuteľnosťami po tomto období mohol stať ešte atraktívnejším pre naše investície.

 

Zmenené nákupné správanie ľudí

S istotou  vieme  už teraz povedať, čo sa  výrazne počas pandémie zmenilo je nákupné správanie ľudí. Tento jav môžeme pozorovať vo viacerých segmentoch, pričom výnimkou nie je ani realitný trh.

Mnohí ľudia žijúci vo veľkomestách, v menších bytových jednotkách si počas karantény uvedomili, že žijú v priestore, ktorý sa im nepáči a ktorí by radšej vymenili za viac metrov štvorcových, viac svetla, záhradu alebo aspoň terasu.  

Uvedomili, si že ak bude trend pokračovať a budú môcť i naďalej pracovať na  diaľku z domácej kancelárie, že im môže byť jedno, či vykonávajú prácu z hlavného mesta,  alebo z home officu, ktoré sa nachádza na pobreží Stredozemného mora.  Tieto zmeny správania sa zaznamenali aj v iných krajinách. Napríklad Španieli pred pandémiou hľadali takmer 50 % domov  vo väčších mestách, po vyhlásení pandémie sa toto percento znížili takmer o 10 %. 

Život pri mori

Žiť na mieste, kam  iní chodia na dovolenky má privilégiá, keďže si väčšinu mesiacov z roka nielen človek užije dobré počasie, dýcha čistý vzduch  ale hlavne nemá stres ako napríklad vo veľkomestách.

Pokiaľ  máte prostriedky k dispozícii a nemusíte čakať na úvery,  tak je určite ideálny čas na kúpu. Ak takýto plán aj  máte, ale chýba vám potrebný kapitál, nezúfajte.

Táto realitná situácia  ešte potrvá  nejaký čas a ak vám bude  súdené vlastniť nehnuteľnosť v krásnej oblasti pri mori,  tak sa jej určite dočkáte. A ak aj nie  zostaňte  šťastní na mieste v ktorom žijete :).